Daneu
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content. Place your alternate content here and users without the Flash plugin or with Javascript turned off will see this. Content here allows you to leave out noscript tags. Include a link to bypass the detection if you wish.
Link til:  Link til:  Link til:

Udbredte protester mod Ruslands nye inkvisition

Nyt regeringsråd skal vurdere trossamfundene – især én af de såkaldte eksperter er berygtet for at være yderst forudindtaget

Af Henrik Ertner Rasmussen, baseret på nyhedsartikel af Geraldine Fagan, Forum 18 News Service 

Ruslands justitsministerium har et såkaldt “Ekspertråd til udførelse af analyser af statsansatte eksperter i religiøse Studier.” For nylig har justitsministeren udpeget nogle meget kontroversielle personer til dette råd, heriblandt Aleksander Dvorkin, der i de senere år er blevet kendt som værende kraftig modstander af stort set alle trossamfund, der ikke hører til Den ortodokse Kirke. 

Frygt for Ekspertrådet

Ekspertrådet omfatter folk, som er stærkt kritiske over for islam, hvilket har fået såvel religiøse ledere, både fra adventister, pinsefolk, baptister, og muslimer, som menneskerettighedsforkæmpere, til at råbe vagt i gevær over for tendenser i retning af ensretning, undertrykkelse af afvigende meninger i religiøse spørgsmål og censur over for forskellige religioner. Udviklingen er en trussel mod forfatningsmæssige rettigheder og kan give anledning til strid mellem trossamfundene, mener selv trossamfund, som ikke direkte trues af den nye udvikling, nemlig de såkaldte Gammeltroende, der har opfordret til, at det såkaldte Ekspertråd helt afskaffes.  

Krigserklæring mod andre religiøse organisationer

Roman Lunkin, leder af Institut for religion og Jura ved Det slaviske Center, kaldte dannelsen af Ekspertrådet en ”krigserklæring” mod andre religiøse organisationer end Moskva-Patriarkatet (Den russiske ortodokse Kirke). Han kalder det videre ”mindst en inkvisition.” Efterfølgende har han skrevet et åbent brev til justitsminister Konovalov, hvori han opfordrer til, at Aleksander Dvorkin, Aleksandr Kuzmin, Yevgeny Mukhtarov, fader Lev semenov og Andrei Vasilchenko bliver fjernet fra Ekspertrådet. Lunkin fortalte også, at Igor Yablokov, leder af fakultetet for religionsfilosofi og religionsstudier ved Moskvas Statsuniversitet og det eneste tilbageblevne medlem af Ekspertrådet, som det før var sammensat, ved det nydannede råds første møde den 3. april højtideligt lovede, at han i fremtiden ikke ville deltage i møderne, idet Ekspertrådet ikke længere havde den mindste lighed med et mødested for videnskabsfolk.Pinsekirkernes biskop, Sergei Ryakhovsky, bemærkede, at udnævnelsen af Dvorkin – “en helt igennem odiøs personage i russiske religiøse kredse” – var “en enorm provokation fra Justitsministeriets side.” Han forventer ifølge udtalelser til en tv-station ”meget ubehagelige tiltag” fra det nye Ekspertråds side og opfordrede justitsministeren til at gå af. 

Ekspertrådets næstformand, Silantayev, responderede med at foreslå Ryakhovsky ikke at komme med ”overilede og stødende udtalelser.” Rådet var ifølge ham ”ikke skabt for at smigre USA’s udenrigsministerium.” Han fastholdt, at Rådets anbefalinger ville blive taget alvorligt af vigtige regeringsorganer. ”At de ikke har nogen autoritet ifølge Sergei Ryakhovsky og Ravil Gainutdin (de russiske muslimers leder, red.), vil ikke på nogen måde skade Rådets arbejde,” fastholdt han. Dvorkin fortolkede Ryakhovskys opfordring til Konovalov om at gå af som ”hans længsel efter at komme til magt, noget, der smerteligt minder om Den orange Revolutions begivenheder, hvor de samme neopentekostale (ny-pinsevenner) kom ud [for at demonstrere] på Maidan (Uafhængighedspladsen i Kiev, red.). Hermed gør Dvorkin fælles sag med de russiske magthavere, der både frygter og hader alt, hvad der har med Ukraines orange Revolution at gøre, og hans bemærkninger tjener kun til at mistænkeliggøre pinsevennerne i Rusland som farlige sekterere med revolutionære tilbøjeligheder. Ordet neopentekostal bruges til at karakterisere visse kristne bevægelser med udspring i pinsebevægelsen, men ofte med vægtlægning på fremgangsteologi.

I et åbent brev til justitsminister Konovalov støtter Viktor Vitko, næstformand for Syvendedagsadventisternes euro-asiatiske division, Lunkins opfordring til at fjerne medlemmer af Ekspertrådet, idet han forudser, at det at overlade retten til at komme med anbefalinger på statens vegne til ”folk, der er kendt for deres kamp imod ikke-ortodokse organisationer og bevægelser i Rusland,” uundgåeligt vil føre til fremtidige konflikter og retssager. 

Mufti Ravil Gainutdin fastholdt, at det nydannede Ekspertråd ikke omfatter nogen islamiske lærde, der er i stand til at give en objektiv evaluering af islamisk litteratur, så muslimer “næppe vil skænke Rådets konklusioner den rette opmærksomhed, endnu mindre følge dem.” Medformand af Muftiernes Råd og overhoved for Volgaområdets åndelige direktorat for Muslimer, Mukadas Bibarsov, beskrev udviklingen som ”enten en dårlig vittighed eller en direkte hån mod russiske troendes religiøse følelser og borgerlige rettigheder.” Dog har Den russisk-ortodokse Kirke udtrykt støtte til Ekspertrådet, idet fader Vsevolod Chaplin, leder af Moskvapatriarkatets afdeling for relationerne mellem kirken og Samfundet, hævder, at den nu omfatter specialister på et seriøst niveau, der er aktive og velkendte i samfundet.”